آیا شب ها باید کامپیوتر خود را خاموش کنیم؟

کامپیوتر

یکی از سوالات متداولی که ذهن کاربران کامپیوتر و لپ تاپ را همواره مشغول به خود نگه داشته این است که آیا باید این ماشین های هوشمند را خاموش کرد یا نیازی به چنین کاری نیست؟

کامپیوترها معمولا طوری طراحی می شوند که نیازی به خاموش کردن به صورت دستی ندارند و تنظیمات سیستم عاملشان به نحوی است که در صورت استفاده نشدن پس از مدتی به حالت اسلیپ یا خواب می روند و نا زمان استفاده بعدی در همین حالت می مانند. در این شرایط مصرف انرژی به حداقل میرسد و تمام قسمت های پردازشی آن استراحت می کنند. سوال اینجاست که آیا حالت خواب میتواند کامپیوتر یا لپ تاپ را بی نیاز از خاموش کردن کند؟ اصلا چه زمانی نیاز است تا رایانه خاموش شود؟

برخی افراد معتقدند که خاموش روشن کردن دائم کامپیوتر می تواند باعث فرسودگی قطعات آن شود و در دراز مدت این کار باعث خراب شدن آن می شود. اما عده ای هم عکس این موضوع را قبول دارند.

متخصصان بر این باورند که اگر در طول روز بارها از رایانه استفاده می کنید نیازی نیست تا آنرا هر بار خاموش کنید. همان حالت خواب میتواند کامپیوتر را از گزند روشن خاموش کردن های مداوم نجات دهد و از طرفی آنرا در حالت آماده به کار نگه دارد و برای استفاده بعدی سریعتر سیستم عامل بالا بیاید.

بهتر است در طول روز چندین بار رایانه را خاموش روشن نکنید چون هر بار که این کار را انجام دهید یک شوک الکتریکی به قطعات وارد شده که پیامد خوبی برای آنها ندارد.

حتی این ریسک زمانی که کامپیوتر شما قدیمی است بیشتر هم خواهد بود. هرچه باشد عمری از قطعاتش گذشته و فناوری سالهای قبل هستند.

زمانی کامپیوتر روشن می شود حرارت زیادی خواهد داشت و حرارت مضر ترین عامل برای قطعات کامپیوتر است.

دقت کنید که درصورت خاموش کردن اجباری(مثلا با نگه داشتن دکمه ی پاور)، احتمال آسیب به هارد درایو و خراب شدن فایل ها وجود دارد.

وقتی کامپیوتر در حالت خواب است به طور کلی خاموش نمی شود و هنوز رم درگیر است و در حالت آماده باش قرار دارد تا با فشار یک کلید روشن شود و کامپیوتر را راه اندازی کند. در این حالت تمامی فایل های باز در RAM ذخیره می شوند و درحالتی با انرژی کم قرار می گیرند. بیشتر دیگر نرم افزارها و سخت افزارها نیز در این زمان غیرفعال می شوند، اما با یک کلیک یا دکمه ی کیبورد می توانند مجددا شروع به کار کنند.

روشن ماندن کامپیوتر
روشن ماندن کامپیوتر

اما در زمان خاموش کردن ماجرا فرق دارد و همه ی نرم افزار و سخت افزارهای کامپیوتر خاموش می شوند و سیستم عامل به تمامی نرم افزارهای باز پیغامی مبنی بر پایان دادن و عملیات و ثبت اطلاعات می دهد. سپس پیام هایی به دیگر اجزا فرستاده می شود تا به آرامی خاموش شوند.

حالت خواب اطلاعات را به RAM انتقال می دهد و بدین ترتیب مصرف آن از حالت خاموش بیشتر است اگرچه کامپیوتر خاموش نیز مقداری مصرف دارد اما بسیار کمتر از حالت خواب است.

اگر شما هم به این نتیجه رسیدید که بهتر است از اسلیپ به جای خاموش کردن استفاده کنید بهتر است هر چند مدت یک بار سیستم را ریستارت کنید تا هم کش ها پاک شوند و هم اینکه باگ ها برطرف کردند و سیستم روانتر شود.

در نهایت اینرا بگویم که روشن نگه داشتن و رایانه و استفاده از حالت اسلیپ یا hibernate برای طولانی مدت هیچ مشکلی را پیش نمی آورد و همینطور خاموش کردن برای مدت طولانی هم اشکالی ندارد. اما اگر هر چند ساعت قرار است رایانه را روشن کنید و از آن استفاده کنید بهتر است آنرا خاموش نکنید و از این دو حالت استفاده کنید.

درباره نویسنده: علی مهران فر

علی از فعالان حوزه و فناوری اطلاعات است. او پیش از این مدیریت مجله اینترنتی کلیک را بر عهده داشته و هم اکنون به عنوان سردبیر در کورس فعالیت می کند. به دنیای تکنولوژی علاقه‌زیادی دارد. بازی‌های رایانه‌ای و فیلم هم بیش‌تر اوقات فراغت‌اش را پر می‌کنند.

ممکن است دوست داشته باشید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *